Just 4 Fun - NOR13946
Seilingsanalyse for en Salona 34 fra 2009, bygget av AD boats og designet av Jakopin&Jakopin.
Data levert av Offshore Racing Congress (ORC) · Sertifikat utstedt 28/04/2026
Beskrivelsen er skrevet av AI, men tallene og sammenligningene er beregnet før teksten genereres.
Fartsplasseringen er hentet fra ORC-polaren ved 5 m/s og sammenlignet med 365 norske båter innenfor ±5 % av båtens lengde. På kryss og lens brukes VMG; på slør brukes båtfart.
Fordelen på scoring er beregnet med APH ToT mot 96 norske båter med tilsvarende APH og sertifikatår 2026. Den vises bare når fordelen er tydelig i mesteparten av forholdsområdet.
Dette er modellert ytelse, ikke en prognose. Bane, sjø, seil, mannskap og taktikk betyr fortsatt mye.
Salona 34 er blant de 25 prosent raskeste på kryss og de 25 prosent raskeste på lens blant båter på omtrent samme lengde. I 5 m/s gjør den 6,0 knop på kryss, 7,2 knop på slør og 5,3 knop på lens. Ratingen gir den en fordel i 3–4 m/s når banen har lange lensestrekk.
Seilegenskaper som polardiagram
Et polardiagram viser båtfart ved ulike vindvinkler og vindstyrker. Avstanden fra sentrum representerer båtfart i knop, og vinkelen representerer båtens vinkel til vinden. Vindstyrken vises som sann vindstyrke (TWS), ikke relativ vindstyrke. Vindvinkelen vises som sann vindvinkel (TWA), ikke relativ vindvinkel.
Kryss: Seiling mot vinden (kryss)
Lens: Seiling på tvers av vinden (slør)
Platt lens: Seiling med vinden (lens)
VMG-ytelse
Vindstyrke (kolonner): Sann vindstyrke (TWS) i knop - den faktiske vindstyrken, ikke den relative vinden du kjenner om bord.
VMG (Velocity Made Good) er din effektive fart mot målet, ikke den faktiske båtfarten.
Kryss-VMG (øvre stolper): Fart mot merket ved seiling mot vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når kryssmerket raskere.
Lens-VMG (nedre stolper): Fart mot merket ved seiling med vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når lensemerket raskere.
Innmålte seil
Målinger
🏁 Regattaresultater 🥈1 🥉1
| Date | Event | Result | Class | Skipper |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | ||||
| 22.08.2026 | Sooningen 2026 | 4/5 | NOR rating | Christian TOVERUD |
| 25.06.2026 | Island Offshore | 13/20 | Class Partner | Christian TOVERUD |
| 13.05.2026 | Skagen Offshore Race 2026 | 19/30 | Doublehanded | Christian TOVERUD |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 13/23 | Høst Stor Klasse | Christian TOVERUD |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 14/21 | Vår Stor klasse | Christian TOVERUD |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 4/22 | Langbane Stor klasse | Christian TOVERUD |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 9/16 | KM Stor klasse | Christian TOVERUD |
| 2025 | ||||
| 11.10.2025 | Opplagsregattaen | 11/16 | NOR Rating | Christian TOVERUD |
| 20.09.2025 | North Sails Nesodden Høstcup 2025 | 6/11 | NOR Rating Distanse | Christian TOVERUD |
| 30.08.2025 | Hollænderseilasen 2025 | 6/26 | NOR 2 | Christian TOVERUD |
| 23.08.2025 | Sooningen 2025 | 9/11 | Doublehanded - NOR rating | Christian TOVERUD |
| 13.06.2025 | Færderseilasen 2025 | 7/20 | Racing med spinnaker 3 | Christian TOVERUD |
| 28.05.2025 | Skagen Race 2025 | 4/17 | NORrating Full Crew 1 | Christian Toverud |
| 04.05.2025 | Bundefjorden Vårcup | 5/7 | NORrating | Christian TOVERUD |
| 04.05.2025 | Bundefjorden Vårcup | 2/3🥈 | Doublehand | Christian TOVERUD |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 13/20 | NOR rating 2 høst | Christian TOVERUD |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 16/20 | NOR rating 2 vår | Christian TOVERUD |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 15/20 | Langbane Klasse 2 | Christian TOVERUD |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 14/15 | Klubbmesterskap klasse 2 | Christian TOVERUD |
| 2024 | ||||
| 21.09.2024 | North Sails Nesodden Høstcup 2024 | 4/13 | NOR Rating Distanse | Christian TOVERUD |
| 07.08.2024 | Bundefjorden Onsdagsseilaser Høst | 8/16 | Liten Klasse | Christian TOVERUD |
| 14.06.2024 | Færderseilasen 2024 | 3/18🥉 | NRMSH3 | Christian TOVERUD |
| 08.05.2024 | Skagen Race 2024 - HOLMESTRAND | 15/24 | NOR Rating fullt crew 1 | Christian Toverud |
| 01.05.2024 | Bjørvikasprinten 2024 | 8/9 | Nor Rating | Christian TOVERUD |
| 24.04.2024 | Bundefjorden Onsdagsseilaser Vår | 11/20 | Liten Klasse | Christian TOVERUD |
Regattaresultater fra manage2sail.com & sailracesystem.no
Identitet
Dimensjoner
Seilareal
ORC-rating
Estimert båtfart
| Vindstyrke (TWS) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vindvinkel (TWA) | 4 kt | 6 kt | 8 kt | 10 kt | 12 kt | 14 kt | 16 kt | 20 kt | 24 kt |
| Kryss-VMG | 2.42 | 3.41 | 4.11 | 4.61 | 4.94 | 5.10 | 5.17 | 5.20 | 5.13 |
| 52° | 3.80 | 5.18 | 6.07 | 6.62 | 6.93 | 7.10 | 7.19 | 7.26 | 7.25 |
| 60° | 4.08 | 5.45 | 6.31 | 6.80 | 7.09 | 7.27 | 7.38 | 7.47 | 7.50 |
| 75° | 4.28 | 5.61 | 6.50 | 6.98 | 7.22 | 7.45 | 7.63 | 7.84 | 7.94 |
| 90° | 4.35 | 5.81 | 6.72 | 7.19 | 7.49 | 7.72 | 7.87 | 8.12 | 8.38 |
| 110° | 4.19 | 5.66 | 6.64 | 7.19 | 7.58 | 7.93 | 8.27 | 8.81 | 9.25 |
| 120° | 3.92 | 5.41 | 6.48 | 7.09 | 7.49 | 7.87 | 8.25 | 9.06 | 9.81 |
| 135° | 3.40 | 4.86 | 5.96 | 6.75 | 7.22 | 7.59 | 7.98 | 8.82 | 9.87 |
| 150° | 2.81 | 4.11 | 5.22 | 6.14 | 6.82 | 7.25 | 7.60 | 8.34 | 9.24 |
| Lens-VMG | 2.43 | 3.56 | 4.52 | 5.34 | 6.04 | 6.61 | 7.04 | 7.72 | 8.40 |
Båtfart (knop) ved vindvinkel / vindstyrke