Zigomar - NOR79
Seilingsanalyse for en PLATU 25 OD (serieår 1997), bygget av Beneteau og designet av FARR.
Data levert av Offshore Racing Congress (ORC) · Sertifikat utstedt 29/06/2026
Beskrivelsen er skrevet av AI, men tallene og sammenligningene er beregnet før teksten genereres.
Fartsplasseringen er hentet fra ORC-polaren ved 5 m/s og sammenlignet med 135 norske båter innenfor ±5 % av båtens lengde. På kryss og lens brukes VMG; på slør brukes båtfart.
Fordelen på scoring er beregnet med APH ToT mot 84 norske båter med tilsvarende APH og sertifikatår 2026. Den vises bare når fordelen er tydelig i mesteparten av forholdsområdet.
Dette er modellert ytelse, ikke en prognose. Bane, sjø, seil, mannskap og taktikk betyr fortsatt mye.
PLATU 25 OD er blant de 20 prosent raskeste på kryss blant båter på omtrent samme lengde. I 5 m/s gjør den 5,7 knop på kryss, 6,8 knop på slør og 5,2 knop på lens. Ratingen gir den en fordel i 10 m/s når banen har lange strekk på rom slør.
Seilegenskaper som polardiagram
Et polardiagram viser båtfart ved ulike vindvinkler og vindstyrker. Avstanden fra sentrum representerer båtfart i knop, og vinkelen representerer båtens vinkel til vinden. Vindstyrken vises som sann vindstyrke (TWS), ikke relativ vindstyrke. Vindvinkelen vises som sann vindvinkel (TWA), ikke relativ vindvinkel.
Kryss: Seiling mot vinden (kryss)
Lens: Seiling på tvers av vinden (slør)
Platt lens: Seiling med vinden (lens)
VMG-ytelse
Vindstyrke (kolonner): Sann vindstyrke (TWS) i knop - den faktiske vindstyrken, ikke den relative vinden du kjenner om bord.
VMG (Velocity Made Good) er din effektive fart mot målet, ikke den faktiske båtfarten.
Kryss-VMG (øvre stolper): Fart mot merket ved seiling mot vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når kryssmerket raskere.
Lens-VMG (nedre stolper): Fart mot merket ved seiling med vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når lensemerket raskere.
Innmålte seil
Målinger
🏁 Regattaresultater🥇2 🥈1 🥉1
| Date | Event | Result | Class | Skipper |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | ||||
| 12.06.2026 | Færderseilasen 2026 | 1/4🥇 | Knarr | Øivind HAUG |
| 2025 | ||||
| 13.06.2025 | Færderseilasen 2025 | 3/7🥉 | Knarr | Øivind HAUG |
| 2024 | ||||
| 21.09.2024 | Ågerøya rundt 2024 | 2/7🥈 | Rating høy | Paul Jensen |
| 25.05.2024 | Grundig Sailing Cup | 1/10🥇 | Knarr | Øivind HAUG |
Regattaresultater fra manage2sail.com & sailracesystem.no
Identitet
Dimensjoner
Seilareal
ORC-rating
Estimert båtfart
| Vindstyrke (TWS) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 kt | 6 kt | 8 kt | 10 kt | 12 kt | 14 kt | 16 kt | 20 kt | 24 kt | |
| Kryss-VMG | 2.42 | 3.39 | 4.08 | 4.52 | 4.69 | 4.75 | 4.80 | 4.81 | 4.70 |
| 52° | 3.76 | 5.10 | 5.89 | 6.24 | 6.41 | 6.51 | 6.57 | 6.65 | 6.63 |
| 60° | 4.01 | 5.33 | 6.04 | 6.38 | 6.60 | 6.72 | 6.81 | 6.93 | 6.95 |
| 75° | 4.18 | 5.47 | 6.11 | 6.51 | 6.82 | 7.06 | 7.21 | 7.44 | 7.54 |
| 90° | 4.07 | 5.44 | 6.23 | 6.59 | 6.87 | 7.25 | 7.57 | 8.05 | 8.35 |
| 110° | 3.99 | 5.47 | 6.28 | 6.82 | 7.28 | 7.65 | 7.97 | 8.60 | 9.30 |
| 120° | 3.85 | 5.32 | 6.16 | 6.70 | 7.28 | 7.89 | 8.44 | 9.34 | 10.32 |
| 135° | 3.37 | 4.79 | 5.80 | 6.37 | 6.87 | 7.45 | 8.18 | 10.34 | 12.83 |
| 150° | 2.79 | 4.02 | 5.10 | 5.92 | 6.44 | 6.92 | 7.45 | 8.91 | 12.25 |
| Lens-VMG | 2.42 | 3.48 | 4.42 | 5.19 | 5.80 | 6.27 | 6.70 | 7.75 | 10.61 |
Båtfart (knop) ved vindvinkel / vindstyrke