Frøken Smilla - NOR11102
Seilingsanalyse for en FIRST 40.7 fra 2004, bygget av Beneteau og designet av Bruce Farr.
Data levert av Offshore Racing Congress (ORC) · Sertifikat utstedt 28/04/2026
Beskrivelsen er skrevet av AI, men tallene og sammenligningene er beregnet før teksten genereres.
Fartsplasseringen er hentet fra ORC-polaren ved 5 m/s og sammenlignet med 342 norske båter innenfor ±5 % av båtens lengde. På kryss og lens brukes VMG; på slør brukes båtfart.
Fordelen på scoring er beregnet med APH ToT mot 85 norske båter med tilsvarende APH og sertifikatår 2026. Den vises bare når fordelen er tydelig i mesteparten av forholdsområdet.
Dette er modellert ytelse, ikke en prognose. Bane, sjø, seil, mannskap og taktikk betyr fortsatt mye.
Beneteau FIRST 40.7 er blant de 15 prosent raskeste på kryss blant båter på omtrent samme lengde. I 5 m/s gjør den 6,6 knop på kryss, 7,7 knop på slør og 5,6 knop på lens. Ratingen gir den en fordel i 3–4 m/s når banen har mye skarp slør.
Seilegenskaper som polardiagram
Et polardiagram viser båtfart ved ulike vindvinkler og vindstyrker. Avstanden fra sentrum representerer båtfart i knop, og vinkelen representerer båtens vinkel til vinden. Vindstyrken vises som sann vindstyrke (TWS), ikke relativ vindstyrke. Vindvinkelen vises som sann vindvinkel (TWA), ikke relativ vindvinkel.
Kryss: Seiling mot vinden (kryss)
Lens: Seiling på tvers av vinden (slør)
Platt lens: Seiling med vinden (lens)
VMG-ytelse
Vindstyrke (kolonner): Sann vindstyrke (TWS) i knop - den faktiske vindstyrken, ikke den relative vinden du kjenner om bord.
VMG (Velocity Made Good) er din effektive fart mot målet, ikke den faktiske båtfarten.
Kryss-VMG (øvre stolper): Fart mot merket ved seiling mot vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når kryssmerket raskere.
Lens-VMG (nedre stolper): Fart mot merket ved seiling med vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når lensemerket raskere.
Innmålte seil
Målinger
🏁 Regattaresultater 🥉1
| Date | Event | Result | Class | Skipper |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | ||||
| 03.10.2026 | Windjammer Race 2026 | 4/9 | NOR Rating - Med spinnaker >1,10 | Morten Fotland |
| 22.08.2026 | Askøy Rundt 2026 | 5/6 | NOR-rating 1,102 -> | Morten Fotland |
| 29.05.2026 | Norgesmesterskap Doublehanded/Seilmakeren Doublehanded | 15/21 | Stor | Morten FOTLAND |
| 2025 | ||||
| 11.10.2025 | Engelsen Anlegg Windjammer 2025 | 5/11 | NOR Rating APH - m/u spinnaker | Morten Fotland |
| 08.08.2025 | Norgesmesterskap NOR Rating | 9/10 | NORRating - STOR | Morten FOTLAND |
| 17.06.2025 | Shetland Race 2025 - return to Bergen | 4/6 | Class 3 NOR Rating 1,1001 - 1,1600 | Morten Fotland |
| 17.06.2025 | Shetland Race 2025 | 3/9🥉 | Class 3 NOR Rating 1,0901 - 1,1500 | Morten Fotland |
| 23.05.2025 | Seilmakeren Doublehanded 2025 | 11/14 | NOR Rating klasse B | Morten Fotland |
| 2024 | ||||
| 28.09.2024 | Klubbmesterskap Bergens Seilforening 2024 | 6/10 | NorRating med spinnaker | Morten FOTLAND |
| 13.09.2024 | Bergen Race Weekend 2024 | 6/7 | Klasse F m spinn APH<542 | Morten FOTLAND |
| 17.08.2024 | Askøy Rundt 2024 | 6/8 | NOR-rating 1,102 -> | Morten Fotland |
| 18.06.2024 | Shetland Race 2024 | 5/6 | Class 3 NOR Rating 1,1001 - 1,1550 | Morten Fotland |
| 18.06.2024 | Shetland Race retur Bergen | 5/7 | Class 3 NOR Rating 1,1001 - 1,1550 | Morten Fotland |
| 24.05.2024 | Seilmakeren Doublehanded 2024 | 11/13 | NOR Rating klasse B | Morten Fotland |
| 07.05.2024 | Bergens | 9/21 | NorRating med spinnaker | Morten FOTLAND |
Regattaresultater fra manage2sail.com & sailracesystem.no
Identitet
Dimensjoner
Seilareal
ORC-rating
Estimert båtfart
| Vindstyrke (TWS) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 kt | 6 kt | 8 kt | 10 kt | 12 kt | 14 kt | 16 kt | 20 kt | 24 kt | |
| Kryss-VMG | 2.75 | 3.86 | 4.64 | 5.12 | 5.32 | 5.42 | 5.48 | 5.52 | 5.44 |
| 52° | 4.31 | 5.84 | 6.81 | 7.30 | 7.51 | 7.60 | 7.66 | 7.73 | 7.73 |
| 60° | 4.63 | 6.12 | 7.03 | 7.49 | 7.70 | 7.80 | 7.87 | 7.97 | 7.99 |
| 75° | 4.86 | 6.32 | 7.17 | 7.62 | 7.90 | 8.08 | 8.19 | 8.36 | 8.45 |
| 90° | 4.73 | 6.21 | 7.13 | 7.63 | 7.96 | 8.24 | 8.46 | 8.76 | 8.98 |
| 110° | 4.23 | 5.91 | 7.09 | 7.73 | 8.17 | 8.56 | 8.90 | 9.36 | 9.71 |
| 120° | 4.07 | 5.72 | 6.92 | 7.62 | 8.08 | 8.51 | 8.94 | 9.83 | 10.47 |
| 135° | 3.53 | 5.09 | 6.31 | 7.19 | 7.74 | 8.17 | 8.61 | 9.61 | 11.05 |
| 150° | 2.91 | 4.26 | 5.43 | 6.45 | 7.23 | 7.75 | 8.16 | 9.03 | 10.12 |
| Lens-VMG | 2.52 | 3.69 | 4.70 | 5.60 | 6.36 | 7.00 | 7.50 | 8.29 | 9.10 |
Båtfart (knop) ved vindvinkel / vindstyrke