Havheksen - NOR6938
Seilingsanalyse for en MAXI 999 fra 1986, bygget av Maxi og designet av Pelle Petterson.
Data levert av Offshore Racing Congress (ORC) · Sertifikat utstedt 29/04/2025
Beskrivelsen er skrevet av AI, men tallene og sammenligningene er beregnet før teksten genereres.
Fartsplasseringen er hentet fra ORC-polaren ved 5 m/s og sammenlignet med 341 norske båter innenfor ±5 % av båtens lengde. På kryss og lens brukes VMG; på slør brukes båtfart.
Fordelen på scoring er beregnet med APH ToT mot 22 norske båter med tilsvarende APH og sertifikatår 2025. Den vises bare når fordelen er tydelig i mesteparten av forholdsområdet.
Dette er modellert ytelse, ikke en prognose. Bane, sjø, seil, mannskap og taktikk betyr fortsatt mye.
Maxi 999 er raskere på kryss enn 40 prosent av sammenlignbare båter. I 5 m/s gjør den 5,6 knop på kryss, 6,7 knop på slør og 4,9 knop på lens. Den har en fordel på scoring i 7–8 m/s når banen har mye skarp slør.
Seilegenskaper som polardiagram
Et polardiagram viser båtfart ved ulike vindvinkler og vindstyrker. Avstanden fra sentrum representerer båtfart i knop, og vinkelen representerer båtens vinkel til vinden. Vindstyrken vises som sann vindstyrke (TWS), ikke relativ vindstyrke. Vindvinkelen vises som sann vindvinkel (TWA), ikke relativ vindvinkel.
Kryss: Seiling mot vinden (kryss)
Lens: Seiling på tvers av vinden (slør)
Platt lens: Seiling med vinden (lens)
VMG-ytelse
Vindstyrke (kolonner): Sann vindstyrke (TWS) i knop - den faktiske vindstyrken, ikke den relative vinden du kjenner om bord.
VMG (Velocity Made Good) er din effektive fart mot målet, ikke den faktiske båtfarten.
Kryss-VMG (øvre stolper): Fart mot merket ved seiling mot vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når kryssmerket raskere.
Lens-VMG (nedre stolper): Fart mot merket ved seiling med vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når lensemerket raskere.
Innmålte seil
Spinnakermålinger ble ikke støttet før sesongens nye målebrev. Hvis ingen spinnaker vises, er det derfor.
Målinger
🏁 Regattaresultater
| Date | Event | Result | Class | Skipper |
|---|---|---|---|---|
| 2025 | ||||
| 13.06.2025 | Færderseilasen 2025 | 7/24 | Racing med spinnaker 1 | Lars Christian BERGER |
| 2024 | ||||
| 14.06.2024 | Færderseilasen 2024 | 5/11 | NRMSH1 | Lars Christian BERGER |
Regattaresultater fra manage2sail.com & sailracesystem.no
Identitet
Dimensjoner
Seilareal
ORC-rating
Estimert båtfart
| Vindstyrke (TWS) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4 kt | 6 kt | 8 kt | 10 kt | 12 kt | 14 kt | 16 kt | 20 kt | 24 kt | |
| Kryss-VMG | 2.29 | 3.15 | 3.82 | 4.29 | 4.54 | 4.64 | 4.68 | 4.68 | 4.57 |
| 52° | 3.57 | 4.82 | 5.70 | 6.23 | 6.49 | 6.60 | 6.66 | 6.70 | 6.67 |
| 60° | 3.80 | 5.08 | 5.94 | 6.41 | 6.65 | 6.78 | 6.84 | 6.90 | 6.90 |
| 75° | 3.94 | 5.24 | 6.10 | 6.56 | 6.82 | 6.99 | 7.11 | 7.23 | 7.29 |
| 90° | 3.81 | 5.14 | 6.08 | 6.62 | 6.90 | 7.08 | 7.26 | 7.52 | 7.68 |
| 110° | 3.72 | 5.10 | 6.12 | 6.70 | 7.04 | 7.31 | 7.54 | 7.87 | 8.12 |
| 120° | 3.55 | 4.90 | 5.94 | 6.60 | 6.99 | 7.31 | 7.59 | 8.17 | 8.62 |
| 135° | 3.09 | 4.34 | 5.40 | 6.27 | 6.76 | 7.12 | 7.45 | 8.10 | 8.99 |
| 150° | 2.53 | 3.67 | 4.73 | 5.66 | 6.38 | 6.81 | 7.14 | 7.77 | 8.46 |
| Lens-VMG | 2.19 | 3.18 | 4.10 | 4.92 | 5.67 | 6.23 | 6.66 | 7.28 | 7.87 |
Båtfart (knop) ved vindvinkel / vindstyrke