Runabout - NOR13371
Seilingsanalyse for en X-34 fra 2008, bygget av X-Yachts og designet av Niels Jeppesen.
Data levert av Offshore Racing Congress (ORC) · Sertifikat utstedt 12/08/2026
Beskrivelsen er skrevet av AI, men tallene og sammenligningene er beregnet før teksten genereres.
Fartsplasseringen er hentet fra ORC-polaren ved 5 m/s og sammenlignet med 416 norske båter innenfor ±5 % av båtens lengde. På kryss og lens brukes VMG; på slør brukes båtfart.
Fordelen på scoring er beregnet med APH ToT mot 109 norske båter med tilsvarende APH og sertifikatår 2026. Den vises bare når fordelen er tydelig i mesteparten av forholdsområdet.
Dette er modellert ytelse, ikke en prognose. Bane, sjø, seil, mannskap og taktikk betyr fortsatt mye.
X-34 er raskere på lens enn 70 prosent av sammenlignbare båter. I 5 m/s gjør den 6,1 knop på kryss, 7,4 knop på slør og 5,4 knop på lens. Den har en fordel på scoring i 3–4 m/s når banen har lange lensestrekk.
Seilegenskaper som polardiagram
Et polardiagram viser båtfart ved ulike vindvinkler og vindstyrker. Avstanden fra sentrum representerer båtfart i knop, og vinkelen representerer båtens vinkel til vinden. Vindstyrken vises som sann vindstyrke (TWS), ikke relativ vindstyrke. Vindvinkelen vises som sann vindvinkel (TWA), ikke relativ vindvinkel.
Kryss: Seiling mot vinden (kryss)
Lens: Seiling på tvers av vinden (slør)
Platt lens: Seiling med vinden (lens)
VMG-ytelse
Vindstyrke (kolonner): Sann vindstyrke (TWS) i knop - den faktiske vindstyrken, ikke den relative vinden du kjenner om bord.
VMG (Velocity Made Good) er din effektive fart mot målet, ikke den faktiske båtfarten.
Kryss-VMG (øvre stolper): Fart mot merket ved seiling mot vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når kryssmerket raskere.
Lens-VMG (nedre stolper): Fart mot merket ved seiling med vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når lensemerket raskere.
Innmålte seil
Målinger
🏁 Regattaresultater
| Date | Event | Result | Class | Skipper |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | ||||
| 28.08.2026 | Hollænderseilasen 2026 | 7/15 | SH Liten | Ketil Gunde ANDERSEN |
Regattaresultater fra manage2sail.com & sailracesystem.no
Identitet
Dimensjoner
Seilareal
ORC-rating
Estimert båtfart
| Vindstyrke (TWS) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vindvinkel (TWA) | 4 kt | 6 kt | 8 kt | 10 kt | 12 kt | 14 kt | 16 kt | 20 kt | 24 kt |
| Kryss-VMG | 2.43 | 3.43 | 4.15 | 4.63 | 4.86 | 4.96 | 5.02 | 5.05 | 4.93 |
| 52° | 3.83 | 5.24 | 6.17 | 6.73 | 6.97 | 7.07 | 7.14 | 7.20 | 7.18 |
| 60° | 4.13 | 5.53 | 6.42 | 6.92 | 7.17 | 7.28 | 7.35 | 7.43 | 7.42 |
| 75° | 4.35 | 5.73 | 6.60 | 7.07 | 7.35 | 7.54 | 7.66 | 7.80 | 7.87 |
| 90° | 4.35 | 5.87 | 6.81 | 7.28 | 7.56 | 7.73 | 7.86 | 8.16 | 8.34 |
| 110° | 4.21 | 5.75 | 6.81 | 7.35 | 7.74 | 8.08 | 8.38 | 8.81 | 9.17 |
| 120° | 4.02 | 5.57 | 6.66 | 7.26 | 7.66 | 8.05 | 8.44 | 9.18 | 9.74 |
| 135° | 3.49 | 4.98 | 6.11 | 6.90 | 7.37 | 7.76 | 8.16 | 9.05 | 10.21 |
| 150° | 2.88 | 4.19 | 5.29 | 6.22 | 6.91 | 7.36 | 7.73 | 8.51 | 9.42 |
| Lens-VMG | 2.49 | 3.63 | 4.58 | 5.41 | 6.13 | 6.73 | 7.18 | 7.88 | 8.61 |
Båtfart (knop) ved vindvinkel / vindstyrke