Bris - NOR12784
Seilingsanalyse for en Arcona 370 fra 2008, bygget av Boo Marin AB og designet av Stefan Qviberg.
Data levert av Offshore Racing Congress (ORC) · Sertifikat utstedt 30/04/2026
Beskrivelsen er skrevet av AI, men tallene og sammenligningene er beregnet før teksten genereres.
Fartsplasseringen er hentet fra ORC-polaren ved 5 m/s og sammenlignet med 385 norske båter innenfor ±5 % av båtens lengde. På kryss og lens brukes VMG; på slør brukes båtfart.
Fordelen på scoring er beregnet med APH ToT mot 145 norske båter med tilsvarende APH og sertifikatår 2026. Den vises bare når fordelen er tydelig i mesteparten av forholdsområdet.
Dette er modellert ytelse, ikke en prognose. Bane, sjø, seil, mannskap og taktikk betyr fortsatt mye.
Arcona 370 er blant de 20 prosent raskeste på slør blant båter på omtrent samme lengde. I 5 m/s gjør den 6,3 knop på kryss, 7,6 knop på slør og 5,5 knop på lens. Ratingen gir den en fordel i 3–4 m/s når banen har mye skarp slør.
Seilegenskaper som polardiagram
Et polardiagram viser båtfart ved ulike vindvinkler og vindstyrker. Avstanden fra sentrum representerer båtfart i knop, og vinkelen representerer båtens vinkel til vinden. Vindstyrken vises som sann vindstyrke (TWS), ikke relativ vindstyrke. Vindvinkelen vises som sann vindvinkel (TWA), ikke relativ vindvinkel.
Kryss: Seiling mot vinden (kryss)
Lens: Seiling på tvers av vinden (slør)
Platt lens: Seiling med vinden (lens)
VMG-ytelse
Vindstyrke (kolonner): Sann vindstyrke (TWS) i knop - den faktiske vindstyrken, ikke den relative vinden du kjenner om bord.
VMG (Velocity Made Good) er din effektive fart mot målet, ikke den faktiske båtfarten.
Kryss-VMG (øvre stolper): Fart mot merket ved seiling mot vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når kryssmerket raskere.
Lens-VMG (nedre stolper): Fart mot merket ved seiling med vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når lensemerket raskere.
Innmålte seil
Målinger
🏁 Regattaresultater 🥉3
| Date | Event | Result | Class | Skipper |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | ||||
| 28.08.2026 | Hollænderseilasen 2026 | 15/23 | NOR 2 | Ragnar ANDREASSEN |
| 25.06.2026 | Island Offshore | 14/21 | Class Delmar | Ragnar ANDREASSEN |
| 19.06.2026 | Kaupangleden Doublehanded 2026 | 3/18🥉 | NOR-Rating - Doublehanded | Ragnar ANDREASSEN |
| 29.05.2026 | Oslofjorden Rundt 2026 | 13/17 | Liten Klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 13.05.2026 | Skagen Offshore Race 2026 | 9/27 | NOR Rating 2 | Ragnar ANDREASSEN |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 15/23 | Høst Stor Klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 18/21 | Vår Stor klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 12/22 | Langbane Stor klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 10/16 | KM Stor klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 2025 | ||||
| 15.09.2025 | Maritim Oslofjord Doublehanded 2025 | 13/17 | DH 1 | RAGNAR ANDREASSEN |
| 13.09.2025 | Raymarine OneStar | 9/16 | Stor klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 30.08.2025 | Hollænderseilasen 2025 | 16/27 | NOR-Rating Doublehanded | Ragnar ANDREASSEN |
| 16.08.2025 | Asker Rundt 2025 | 12/17 | NOR Rating - Doublehanded | RAGNAR ANDREASSEN |
| 13.06.2025 | Færderseilasen 2025 | 12/18 | Racing med spinnaker 4 | Ragnar ANDREASSEN |
| 28.05.2025 | Raymarine Norgesmesterskap Doublehanded | 8/20 | Liten Klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 23.05.2025 | Oslofjorden Rundt | 6/27 | OFR 2025 DH | Ragnar ANDREASSEN |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 8/20 | NOR rating 2 høst | Ragnar ANDREASSEN |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 5/20 | NOR rating 2 vår | Ragnar ANDREASSEN |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 6/20 | Langbane Klasse 2 | Ragnar ANDREASSEN |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 3/15🥉 | Klubbmesterskap klasse 2 | Ragnar ANDREASSEN |
| 2024 | ||||
| 06.09.2024 | Raymarine One Star | 10/18 | Stort Klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 31.08.2024 | Hollænderseilasen 2024 | 21/34 | NOR MS 2 | Ragnar ANDREASSEN |
| 17.08.2024 | Asker Rundt 2024 | 3/13🥉 | Singlehanded | Ragnar ANDREASSEN |
| 07.08.2024 | Bundefjorden Onsdagsseilaser Høst | 11/15 | Stor Klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 08.06.2024 | ORC DH World Championship | 24/28 | Class C | Ragnar ANDREASSEN |
| 07.06.2024 | Oslofjorden Rundt | 10/11 | Liten Klasse | Ragnar ANDREASSEN |
| 08.05.2024 | Skagen Race 2024 - HOLMESTRAND | 12/20 | Doublehand 1 | RAGNAR ANDREASSEN |
| 01.05.2024 | Bjørvikasprinten 2024 | 5/9 | Nor Rating | Ragnar ANDREASSEN |
| 24.04.2024 | Bundefjorden Onsdagsseilaser Vår | 8/17 | Stor Klasse | Ragnar ANDREASSEN |
Regattaresultater fra manage2sail.com & sailracesystem.no
Identitet
Dimensjoner
Seilareal
ORC-rating
Estimert båtfart
| Vindstyrke (TWS) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vindvinkel (TWA) | 4 kt | 6 kt | 8 kt | 10 kt | 12 kt | 14 kt | 16 kt | 20 kt | 24 kt |
| Kryss-VMG | 2.78 | 3.85 | 4.55 | 4.86 | 5.03 | 5.11 | 5.15 | 5.16 | 5.02 |
| 52° | 4.39 | 5.89 | 6.76 | 7.07 | 7.21 | 7.29 | 7.34 | 7.39 | 7.36 |
| 60° | 4.77 | 6.22 | 7.01 | 7.31 | 7.43 | 7.51 | 7.56 | 7.63 | 7.61 |
| 75° | 5.11 | 6.48 | 7.21 | 7.56 | 7.73 | 7.83 | 7.91 | 8.03 | 8.09 |
| 90° | 5.09 | 6.46 | 7.21 | 7.63 | 7.93 | 8.12 | 8.24 | 8.43 | 8.59 |
| 110° | 4.52 | 5.97 | 6.92 | 7.53 | 7.96 | 8.33 | 8.63 | 9.05 | 9.33 |
| 120° | 4.01 | 5.62 | 6.76 | 7.43 | 7.88 | 8.30 | 8.72 | 9.54 | 10.15 |
| 135° | 3.49 | 5.01 | 6.18 | 7.03 | 7.56 | 7.99 | 8.43 | 9.41 | 10.87 |
| 150° | 2.87 | 4.21 | 5.35 | 6.33 | 7.07 | 7.57 | 7.98 | 8.84 | 9.93 |
| Lens-VMG | 2.49 | 3.64 | 4.63 | 5.50 | 6.24 | 6.86 | 7.35 | 8.12 | 8.92 |
Båtfart (knop) ved vindvinkel / vindstyrke