Albinchen - NOR2027
Seilingsanalyse for en CUMULUS fra 1979, bygget av Albin Marin AB og designet av Peter Norlin.
Data levert av Offshore Racing Congress (ORC) · Sertifikat utstedt 12/05/2026
Beskrivelsen er skrevet av AI, men tallene og sammenligningene er beregnet før teksten genereres.
Fartsplasseringen er hentet fra ORC-polaren ved 5 m/s og sammenlignet med 107 norske båter innenfor ±5 % av båtens lengde. På kryss og lens brukes VMG; på slør brukes båtfart.
Fordelen på scoring er beregnet med APH ToT mot 23 norske båter med tilsvarende APH og sertifikatår 2026. Den vises bare når fordelen er tydelig i mesteparten av forholdsområdet.
Dette er modellert ytelse, ikke en prognose. Bane, sjø, seil, mannskap og taktikk betyr fortsatt mye.
CUMULUS er raskere på lens enn 51 prosent av sammenlignbare båter. I 5 m/s gjør den 5,2 knop på kryss, 6,2 knop på slør og 4,7 knop på lens. Den har en fordel på scoring i 3–4 m/s når banen har mye skarp slør.
Seilegenskaper som polardiagram
Et polardiagram viser båtfart ved ulike vindvinkler og vindstyrker. Avstanden fra sentrum representerer båtfart i knop, og vinkelen representerer båtens vinkel til vinden. Vindstyrken vises som sann vindstyrke (TWS), ikke relativ vindstyrke. Vindvinkelen vises som sann vindvinkel (TWA), ikke relativ vindvinkel.
Kryss: Seiling mot vinden (kryss)
Lens: Seiling på tvers av vinden (slør)
Platt lens: Seiling med vinden (lens)
VMG-ytelse
Vindstyrke (kolonner): Sann vindstyrke (TWS) i knop - den faktiske vindstyrken, ikke den relative vinden du kjenner om bord.
VMG (Velocity Made Good) er din effektive fart mot målet, ikke den faktiske båtfarten.
Kryss-VMG (øvre stolper): Fart mot merket ved seiling mot vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når kryssmerket raskere.
Lens-VMG (nedre stolper): Fart mot merket ved seiling med vinden. Høyere er bedre - det betyr at du når lensemerket raskere.
Innmålte seil
Målinger
🏁 Regattaresultater🥇1 🥉1
| Date | Event | Result | Class | Skipper |
|---|---|---|---|---|
| 2026 | ||||
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 13/22 | Høst Liten klasse | Erlend REHN |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 19/22 | Langbane liten klasse | Erlend REHN |
| 29.04.2026 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 15/20 | KM Liten Klasse | Erlend REHN |
| 2025 | ||||
| 13.06.2025 | Færderseilasen 2025 | 8/24 | Racing med spinnaker 1 | Erlend REHN |
| 04.05.2025 | Bundefjorden Vårcup | 3/7🥉 | NORrating | Erlend REHN |
| 04.05.2025 | Bundefjorden Vårcup | 1/3🥇 | Doublehand | Erlend REHN |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 15/21 | NOR rating 1 høst | Erlend REHN |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 11/21 | NOR Rating 1 Vår | Erlend REHN |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 14/21 | Langbane Klasse 1 | Erlend REHN |
| 30.04.2025 | Bundefjorden Onsdagsseilaser | 14/19 | Klubbmesterskap klasse 1 | Erlend REHN |
| 2024 | ||||
| 07.08.2024 | Bundefjorden Onsdagsseilaser Høst | 12/16 | Liten Klasse | Erlend REHN |
| 24.04.2024 | Bundefjorden Onsdagsseilaser Vår | 6/20 | Liten Klasse | Erlend REHN |
Regattaresultater fra manage2sail.com & sailracesystem.no
Identitet
Dimensjoner
Seilareal
ORC-rating
Estimert båtfart
| Vindstyrke (TWS) | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vindvinkel (TWA) | 4 kt | 6 kt | 8 kt | 10 kt | 12 kt | 14 kt | 16 kt | 20 kt | 24 kt |
| Kryss-VMG | 2.12 | 2.99 | 3.60 | 4.00 | 4.20 | 4.27 | 4.30 | 4.28 | 4.16 |
| 52° | 3.32 | 4.53 | 5.30 | 5.75 | 5.97 | 6.05 | 6.08 | 6.11 | 6.06 |
| 60° | 3.55 | 4.74 | 5.50 | 5.91 | 6.11 | 6.21 | 6.25 | 6.29 | 6.28 |
| 75° | 3.69 | 4.87 | 5.64 | 6.03 | 6.26 | 6.40 | 6.49 | 6.58 | 6.62 |
| 90° | 3.58 | 4.77 | 5.64 | 6.11 | 6.34 | 6.48 | 6.64 | 6.86 | 6.99 |
| 110° | 3.47 | 4.80 | 5.72 | 6.20 | 6.49 | 6.74 | 6.94 | 7.20 | 7.34 |
| 120° | 3.31 | 4.62 | 5.58 | 6.14 | 6.45 | 6.73 | 7.00 | 7.48 | 7.69 |
| 135° | 2.90 | 4.17 | 5.14 | 5.87 | 6.27 | 6.57 | 6.86 | 7.47 | 7.96 |
| 150° | 2.42 | 3.60 | 4.58 | 5.39 | 5.97 | 6.32 | 6.60 | 7.17 | 7.74 |
| Lens-VMG | 2.10 | 3.11 | 3.98 | 4.71 | 5.35 | 5.84 | 6.20 | 6.72 | 7.26 |
Båtfart (knop) ved vindvinkel / vindstyrke